Reklama

Oświadczenie starosty mrągowskiego w sprawie „Bazy”

17/03/2023 12:55

Publikujemy oświadczenie starosty mrągowskiego w sprawie „Bazy”.

W dniu 23 stycznia 2023 r. Rada Powiatu w Mrągowie podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 3 Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Mariusza Zaruskiego, wchodzącej w skład Zespołu Oświatowo-Sportowego „Baza” z siedzibą przy ul. Nadbrzeżnej 13 w Mrągowie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego o tej uchwale został poinformowany Burmistrz Miasta Mrągowo, który skorzystał z przysługującego mu prawa i wystąpił z wnioskiem o przekazanie tej szkoły do prowadzenia przez Miasto Mrągowo. Kolejnym krokiem w procedurze jest podpisanie przez samorządy stosownego porozumienia. Burmistrz Miasta Mrągowo przejęcie szkoły warunkuje bezpłatnym przekazaniem przez Powiat - Miastu Mrągowo nieruchomości Zespołu Oświatowo-Sportowego „Baza”, Mrągowskiego Ośrodka Sportowego „Baza” oraz Ośrodka Szkoleniowego w Tałtach.

Niezrozumiałym jest, na jakiej podstawie powiat miałby wyzbyć się swojego majątku, w związku z przekazaniem Szkoły Podstawowej Nr 3 MS z trójką uczniów? Tu należy wskazać, że MOS „BAZA” jest odrębną jednostką powiatu, nie wchodzi w skład Szkoły Podstawowej Nr 3, jak również nieruchomości położone w Tałtach.

Miasto Mrągowo podjęło uchwałę o przejęciu do prowadzenia Szkoły Podstawowej Nr 3 MS i taka procedura jest wdrażana przez Powiat. Rozmowy prowadzone z miastem w zakresie porozumienia rozpoczynają się i kończą jedynym stwierdzeniem: Miasto Mrągowo bierze wszystkie nieruchomości, które pierwotnie były w zarządzie ZOS „Baza” w Mrągowie. Jednak powiat podjął uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 3 MS ( z 3 uczniami od września br. ), a nie o likwidacji MOS „Baza”, czy o wyzbyciu się majątku w Tałtach.

Przedstawiciele powiatu wielokrotnie przedstawiali propozycję przekazania Szkoły Podstawowej Nr 3 Mistrzostwa Sportowego wraz z wieloletnią dzierżawą majątku ZOS „Baza” w Mrągowie.

W przestrzeni publicznej Pan Burmistrz wielokrotnie wypowiadał się o dynamicznym rozwoju takiej szkoły, w oparciu o obecne klasy sportowe w miejskich szkołach podstawowych. Niespójne jest więc twierdzenie Burmistrza Miasta Mrągowo, przedstawione w oświadczeniu z 13 marca 2023 r., że nie wypowiadał się w sprawie przeniesienia uczniów klas sportowych do przejętej szkoły mistrzostwa sportowego. Wielokrotnie o tym mówił i we wszelkich przedstawianych przez Urząd Miasta w Mrągowie wyliczeniach i prezentacjach. Uczniowie ci są uwzględniani. Jest to również uwidocznione w liście poparcia z dnia 08.03.2023 r. przez kluby sportowe, w którym podaje się ,że w mrągowskich szkołach podstawowych jest 177 uczniów uprawiających koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną.

Dlatego też, widać, że to Burmistrz sam się dyskredytuje i wprowadza rodziców w błąd.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego to szkoła sportów wodnych i szeroko rozpisywanie się o tradycjach tej szkoły nie jest spójne z polityką prowadzoną przez Burmistrza Miasta Mrągowo, ani klubów sportowych podpisujących się pod listem poparcia. Nie ma w nim mowy o żadnym uczniu uprawiającym ten sport.

W naszej ocenie, szkoły podstawowe działające na terenie miasta mają dobrą infrastrukturę (boiska, hale), /czego brakuje przy szkole ZOS „BAZA”/ do prowadzenia w swoich szkołach klas mistrzostwa sportowego w zakresie wskazanym w liście poparcia.

Reasumując ostatnie moje wyjaśnienia - zdumienie budzi fakt, że w wyliczeniach przyszłych uczniów ewentualnie przejętej szkoły, prezentacjach przedstawiających jak szkoła będzie wyglądała, nie występują w ogóle uczniowie uprawiający sporty wodne. Nie jest także uwzględniany klub MOS „Baza”, który jako jedyny w chwili obecnej szkoli dzieci w żeglarstwie. A tak często Burmistrz wypowiada się, że przejęte nieruchomości będą służyły odbudowie żeglarstwa w Mrągowie. W chwili obecnej to powiat, pomimo trudności ekonomicznych, stara się by żeglarstwo w Mrągowie pozostało i rozwijało się.

Jeżeli naprawdę Burmistrzowi tak zależy na rozwoju szkoły mistrzostwa sportowego, w tak wielu dyscyplinach, to może śmiało w miejskich szkołach podstawowych stworzyć oddziały mistrzostwa sportowego. Będzie to poza tym dużo tańsze, niż utrzymanie i inwestowanie w kolejne budynki. Można śmiało inwestować w swoje szkoły z korzyścią, nie tylko dla uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, ale także i pozostałych.

Zaskakująca jest wypowiedź Burmistrza Miasta Mrągowo, że powiat prowadzi korespondencję w formie pisemnej.

Panie Burmistrzu przypominam Panu, że pracujemy w jednostkach samorządu terytorialnego. Wobec nas stawiane są wymogi profesjonalnego i odpowiedzialnego postępowania, w związku z czym nie możemy bazować jedynie na ustnych wyjaśnieniach, które po pewnym upływie czasu mogą być przedstawiane odmiennie od ich pierwowzoru. Z tego też względu, mając na uwadze wykluczenie wszelkich nieporozumień i niedomówień, dyskusja w tym zakresie winna być prowadzona w formie pisemnej.

Mrągowo 2023.03.15

Aplikacja info.mragowo.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Dominik - niezalogowany 2023-03-17 22:09:46

    Dziwne jakieś przeświadczenie, że tu w ogóle nie chodzi o szkołę, dzieci, sport i nauczycieli. Tylko o ... no właśnie o coś zupełnie innego i to widać aż nadto ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo info.mragowo.pl




Reklama
Wróć do