Jakie ryby pływają w Jeziorku Magistrackim i w jakim stanie znajduje się jego ekosystem? Odpowiedzi na te pytania mają przynieść badania prowadzone na zlecenie Miasta przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W poniedziałek (29 września) mieszkańcy Mrągowa mogli zobaczyć nietypowy widok – na tafli jeziorka w centrum miasta pojawiła się łódź badawcza z zespołem specjalistów.
– Określamy stan ichtiofauny w jeziorze miejskim po to, aby rozpoznać za pomocą populacji ryb ogólną kondycję ekosystemu – wyjaśnia dr inż. Michał Łopata z UWM. – Badania pozwolą określić, jakie gatunki występują w zbiorniku, czy populacje są zdrowe i zróżnicowane, a także jakie czynniki środowiskowe mogą ograniczać rozwój bioróżnorodności.
Kluczowym elementem analiz jest nie tylko ocena ryb, ale także jakości wody oraz osadów dennych. Jak podkreślają naukowcy, zbiornik jest niewielki, płytki i szczególnie podatny na wpływ dna, dlatego to właśnie parametry osadów mogą mieć istotne znaczenie dla stanu całego ekosystemu.
– Widok łódki na Jeziorku Magistrackim to rzadkość – mówi Paweł Krasowski z Urzędu Miejskiego w Mrągowie. – Tym razem nie chodzi jednak o rekreację, ale o badania, które w przyszłości posłużą opracowaniu planu rekultywacji zbiornika.
Efektem prac ma być stworzenie koncepcji działań na rzecz odbudowy bioróżnorodności i ochrony wodnych ekosystemów w sercu miasta. Badania zakończą się w październiku tego roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie