Reklama

Mikołajki stawiają na naukę – Krajowy Ośrodek Badań Obrazowych otwarty

13/06/2025 07:46

W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN otwarty został Krajowy Ośrodek Badań Obrazowych – nowoczesną placówkę, która ma szansę wynieść polską naukę na światowy poziom. To strategiczna inwestycja w rozwój badań biomedycznych, pozwalająca jeszcze skuteczniej poznawać mechanizmy chorób oraz poszukiwać nowych metod ich leczenia.

W nowym budynku badawczym, w którym mieści się m.in. Laboratorium Modelowania i Wizualizacji oraz zaawansowana serwerownia, stworzono idealne warunki do realizacji najbardziej wymagających projektów naukowych. Modernizacji poddano również istniejące już laboratoria, które zyskały nowe funkcjonalności i wyposażenie.

Nowoczesne technologie obrazowania oraz modelowania komputerowego umożliwią naukowcom jeszcze głębsze analizy procesów biologicznych – od mechanizmów neurodegeneracji po rozwój nowotworów. Prace badawcze będą prowadzone m.in. pod kierunkiem prof. Agnieszki Dobrzyń, znanej z przełomowych badań nad cukrzycą typu 2 i zaburzeniami metabolicznymi.

Wartość inwestycji wyniosła 257 milionów złotych, z czego znaczną część stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Nowo otwarty ośrodek zwiększy możliwości polskich naukowców, ale otworzy też drzwi do jeszcze szerszej współpracy międzynarodowej.

To ważny krok w kierunku rozwoju polskiej nauki i tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mogą przełożyć się na poprawę jakości życia i zdrowia społeczeństwa

Aplikacja info.mragowo.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo info.mragowo.pl




Reklama
Wróć do