
W Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie zaprezentowała swój dorobek pisarski, w towarzystwie przyjaciół oraz zebranych gości, Barbara Okurowska Budrewicz. Autorka pochodzi spod Srokowa położonego niedaleko Kętrzyna. Pisarka prowadzi własną stronę autorską. Wydała już książki: „Nieubogaceni”, Jutro przychodzi za wcześnie” oraz „Utkana z wrażeń i snów”.
Bohaterka spotkania angażuje się w różne działania na rzecz społeczności lokalnej. Między innymi uczy tańca, poświęca swój wolny czas seniorom, a z zawodu jest masażystką. Jak twierdzi, pisze od zawsze i wszędzie, ale pierwotnie stery notesów i karteczek trafiały do tzw. „szuflady”, potem jej działalność przeniosła się do Internetu, na stronę autorską. Dopiero później pojawiły się książki i audiobok. Przyjaciółka pisarki przygotowała prezentację, która, jej zdaniem, opisywała główne przesłania, myśli definiujące pisarkę, podejmowane przez nią działania w życiu osobistym, zawodowym, literackim oraz lokalnym. Przyjrzyjmy się tym sentencjom:
„Warto pokazywać prawdę i czynić zwykłych ludzi bohaterami bo tacy jesteśmy, gdy kierujemy się sercem.”
„Odkrywam życie. Pragnę pokazać, że każde życie jest piękne i ma w sobie coś wyjątkowego, co warto utrwalić i przekazać innym.”
„Tworzę literaturę pełną emocji, która pozwala moim czytelnikom na własną perspektywę i odkrywanie świata przedstawionego.”
„Moje książki mają inspirować czytelnika do odkrywania prawdy o życiu, swojej siły, a także docenienia własnej egzystencji.”
„Staram się uchwycić naturalność, autentyczność, które czynią każdego człowieka wyjątkowym i oryginalnym. Słucham, obserwuję, rozmawiam. I piszę.”
„W moich książkach opisuję życie takim, jakim jest. Niezależnie czy czytelnik widzi je w optymistycznych barwach czy nie.”
Czy tak jest? Należałoby sięgnąć po lekturę książek Barbary Okurowskiej Budrewicz i sprawdzić. Autorka wydaje się być doświadczoną życiem, ciepłą, pogodną oraz dojrzałą kobietą. Powiedziała o sobie, że czuje się osobą spełnioną, choć nie jest zadowolona z faktu, że kilka bliskich osób, w jej życiu, zgubiło się gdzieś po drodze i nie ma ich obok. Ta myśl dotyczyła głównie bohaterki jej pierwszej książki – Katarzyny – jej siostry, która bardzo długo chorowała, a pisarka starała się jej towarzyszyć. Powieść opisuje traumę oraz wielomiesięczne zmaganie się z chorobą osoby bliskiej. Ten temat zdominował spotkanie. Rozmawiano o tak ludzkich i ważnych dylematach jakimi są: śmiertelna lub długotrwała choroba, trudność współtowarzyszenia i bycia przy czyimś łóżku szpitalnym. Pytano o to jak i kiedy, coś mówić, milczeć, działać albo zwyczajnie po prostu być? Dla większości zebranych to, co na pewno przydarzy się każdemu, czyli zmaganie się z chorobą własną, członków rodziny lub przyjaciół, odejście kogoś bliskiego – nie było tematem błahym. Chciano o nim rozmawiać, dzielić się przeżyciami oraz czerpać z osobistego doświadczenia pisarki. Agnieszka Beata Pacek
Spotkanie odbyło się w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie 27.10.2023 roku. Zdjęcia: A. Pacek;
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze opinie