Mrągowscy strażacy już oficjalnie z nowym komendantem

Mrągowscy strażacy już oficjalnie z nowym komendantem

Kpt. mgr Józef Adam Banach z ochroną przeciwpożarową związany jest od 2004 roku. W ciągu kilkunastu lat zdobył doświadczenie na stanowiskach ratowniczych, które powodowało awans w służbowej hierarchii.

Od 27 kwietnia mrągowska Państwowa Straż Pożarna ma nowego komendanta powiatowego. Został nim kpt. mgr Józef Banach, który na tym stanowisku zastąpił bryg. Szymona Sapiehę.


Kpt. mgr Józef Adam Banach z ochroną przeciwpożarową związany jest od 2004 roku. W ciągu kilkunastu lat zdobył doświadczenie na stanowiskach ratowniczych, które powodowało awans w służbowej hierarchii. Nowy komendant powiatowy PSP w Mrągowie ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie (2012), po czym podjął studia podyplomowe w SGSP dla strażaków ubiegających się o stanowiska oficerskie. Ukończył je w 2016 roku, wcześniej jednak objął funkcję kierownik sekcji kwatermistrzowsko-technicznej w komendzie powiatowej PSP w Kolnie.

Jego poprzednik w związku ze złożonym raportem o zwolnienie ze służby oraz decyzją komendanta głównego PSP, przeszedł na emeryturę z dniem 31 marca. Jak donosił portal remiza.pl we wrześniu ubiegłego roku komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński podjął decyzję o wszczęciu wobec komendanta Sapiehy postępowania dyscyplinarnego, co miało związek z wydarzeniami z 2018 roku, kiedy ten pełnił obowiązki komendanta PSP w Kętrzynie. Podczas ćwiczeń kętrzyńskiej jednostki doszło do tragedii, kiedy 23-letni strażak skoczył na skokochron i został ciężko ranny, z urazami głowy trafił do szpitala. Zmarł miesiąc później.

Komendant mógł zataić wiedzę, że strażacy oddawali skoki na skokochron i istnieniu naocznego świadka śmiertelnego wypadku. Czyny te mogą wskazywać na nienależyte wykonywanie obowiązków służbowych i stać w sprzeczności ze złożonym ślubowaniem. Sprawą zajmuje się również Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Prowadzi ona pracę związane ze składaniem fałszywych zeznań” – pisał we wrześniu 2020 roku portal remiza.pl.

Marek Szymański
ADMINISTRATOR
PROFILZobacz również

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

Ostatnie

Autorzy

Komentowane