Mrągowscy radni biorą się znów za uchwałę ws. Giżyckiej. Przy dużym oporze mieszkańców

Mrągowscy radni biorą się znów za uchwałę ws. Giżyckiej. Przy dużym oporze mieszkańców

Mieszkańcy jednoznacznie wypowiedzieli się za zmianą koncepcji inwestora w ankiecie zamieszczonej na jednej z popularnych grup w mediach społecznościowych. Ponad 620 osób było przeciw takiej budowie w tej lokalizacji, a zaledwie 80 ją poparło.

Na wniosek burmistrza Bułajewskiego zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Mrągowie. We wtorek radni zderzą się ponownie z uchwałą w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Giżyckiej.


Tym razem nie SMS-owo, a stacjonarnie, chociaż przy zachowaniu reżimu sanitarnego, radni będą pochylać się nad trudnym wyborem w sprawie ul. Giżyckiej. Trudnym, ponieważ już raz – większością głosów – uchwalili, że inwestycja może być realizowana. Radość władz miasta, a pewnie głównie dewelopera, nie trwała długo, gdyż wojewoda zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego. W jego opinii uchwała w rażący sposób naruszała prawo. Inwestor nie czekając na wyrok sądu, złożył kolejny wniosek.

Na budowę nie zgadzają się okoliczni mieszkańcy, którzy zarzucają planowanej inwestycji zbyt duże gabaryty (blok miałby mieć 15 metrów wysokości), co przy położeniu (zabytkowa gazownia) mogłoby burzyć koncepcję urbanistyczno-architektoniczną przy zatoce jez. Czos, ale też poprzez prace budowlane może wpłynąć na pogorszenie stanu technicznego okolicznych domów.

Według skarżących się mieszkańców nowo powstały budynek nie wpisuje się w charakter okolicznego budownictwa. Podkreślają, że podczas pikniku sąsiedzkiego, który odbył się na tym terenie w 2017 roku wszyscy zauważyli, że nowe obiekty niejako wpisują się w otoczenie, czego brakuje „bryle” proponowanej na projekcie budowy. Mieszkańcy nie chcą „wysiedlenia” obiektu, a dostosowanie go właśnie do otoczenia.

Problemem istotnym są też rury ściekowe wychodzące z byłej gazowni, kończące swój bieg w jednym z dołów. Mieszkańcy przypominają, że teren ten został wpisany przez Starostwo Powiatowe w Mrągowie oraz zarejestrowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska z Olsztyna jako teren potencjalnie historycznie zanieczyszczony i wnioskują o wykonanie rzetelnych badań gleby i wody przed jakimikolwiek działaniami zmierzającymi do prac budowlanych, które mogłyby doprowadzić do skażenia wód gruntowych i powietrza.

Mieszkańcy jednoznacznie wypowiedzieli się za zmianą koncepcji inwestora w ankiecie zamieszczonej na jednej z popularnych grup w mediach społecznościowych. Ponad 620 osób było przeciw takiej budowie w tej lokalizacji, a zaledwie 80 ją poparło. Przeciwni są też radni Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej i Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej. Sesja odbędzie się we wtorek w sali nr 1 w Urzędzie Miejskim. Początek o godz. 16.00. Prócz uchwały w sprawie kontrowersyjnej inwestycji podejmą też decyzje m.in. w temacie wskazania wstępnego miejsca lokalizacji nowego przystanku komunikacyjnego przy drodze publicznej gminnej ul. Piaskowej w Mrągowie oraz powołania Mrągowskiej Rady Seniorów i nadania jej statutu. Transmisja online w Internecie.

Z O B A C Z   S E S J Ę
N A   Ż Y W O ! ! !

Na zdjęciu: kontrowersyjna inwestycja ma stanąć na działkach 262/10 i 153/8 (fot. geoportal.gov.pl/archiwum MWS Mrągowo)

Marek Szymański
ADMINISTRATOR
PROFILZobacz również