MEC z wielomilionową pożyczką na modernizację kotłowni

MEC z wielomilionową pożyczką na modernizację kotłowni

— Realizacja projektu pozwoli na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza, a to przyczyni się do poprawy stanu powietrza, a w konsekwencji stanu środowiska naturalnego — zapewniają władze spółki.

W maju doszło do podpisania umowy między Miejską Energetyką Cieplną w Mrągowie a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, na podstawie której MEC pożycza ponad 9 milionów złotych na realizację budowy kotłowni bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy. 


Zakres projektu obejmuje budowę kotłowni z kotłem opalanym biomasą o mocy 8 MW i instalacją odzysku ciepła ze spalin. Kotłownia Rejonowa po zakończeniu realizacji całego przedsięwzięcia osiągnie status efektywnego systemu ciepłowniczego, co oznaczać ma produkcję energii cieplnej przynajmniej w połowie pochodzącej z OZE. — Realizacja projektu pozwoli na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza, a to przyczyni się do poprawy stanu powietrza, a w konsekwencji stanu środowiska naturalnego — zapewniają władze spółki.

Projekt zapewnia niższy poziom emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do powietrza, a także lepszą efektywność energetyczną istniejącej kotłowni. To ma wpłynąć m.in. na rozwój przedsiębiorstwa, zwiększenie możliwości produkcyjnych istniejącego źródła ciepła, co w konsekwencji prowadzić będzie do zmniejszenia niskiej emisji w regionie poprzez podłączenie nowych odbiorców.

Całkowity koszt realizacji projektu planowany jest na poziomie 20,7 mln złotych, z czego maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 16,8 mln. Z tego tytułu MEC zaciąga pożyczkę w wysokości 9,2 mln złotych.

Fot. archiwum Głosu Mieszkańców Mrągowa

Marek Szymański
ADMINISTRATOR
PROFILZobacz również

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

Ostatnie

Autorzy

Komentowane