Apel Zarządu Powiatu Mrągowskiego

Apel Zarządu Powiatu Mrągowskiego

„Zależy nam, by ta placówka funkcjonowała i to funkcjonowała jak najlepiej, ale brak chętnej młodzieży do nauki w naborach w ostatnich kilku latach w tej szkole prowadzi do samoczynnego jej unicestwienia”…

Szanowny Panie Burmistrzu Mrągowa,
to SKANDAL, że widzi Pan problemy tam, gdzie ich nie ma, stąd też społeczeństwu powiatu mrągowskiego należy się rzetelne przekazanie informacji.


Stanowczo sprzeciwiamy się fałszywym informacjom, jakie są rozpowszechniane w przestrzeni publicznej przez Burmistrza Miasta Mrągowo, dotyczących Zespołu Oświatowo – Sportowego „Baza” w  Mrągowie, jak też rzekomego przejęcia Ośrodka w Tałtach przez Burmistrza Mikołajek.

Otóż Zarząd Powiatu w Mrągowie chce przekazać do prowadzenia Gminie Miasto Mrągowo ZOS „Baza” w Mrągowie z dniem 1 września 2021r. z majątkiem ruchomym i nieruchomym niezbędnym do prowadzenia placówki. Nie dotyczy to ośrodka w Tałtach, ponieważ ten do dnia 29 kwietnia 2022r. jest oddany w użytkowanie Klubowi Sportowemu „Baza Mrągowo” oraz nie wchodzi w skład ZOS „Baza”.

Miasto Mrągowo chce przejąć szkołę dopiero od 1 września 2022r. z całym majątkiem od razu na własność, również nieruchomość w Tałtach.

Majątek chcemy przekazać w użyczenie (bezpłatnie) na okres 15 lat, z możliwością przeniesienia tej formy we własność, o ile placówka będzie funkcjonowała i zajmowała się kształceniem młodzieży.

Jeżeli chodzi o dobro uczniów, na które Pan Burmistrz i niektórzy radni Rady Miejskiej w Mrągowie tak często się powołują, to skąd tak sztywne stanowisko w tej sprawie, a zastawianie się „brakiem możliwości przeprowadzenia profesjonalnego naboru do tej placówki” to hipokryzja w ich wykonaniu.
Mamy pytanie: czy forma przekazania majątku ma wpływ na dobro Młodzieży szkolnej, o czym tak głośno się wypowiada Pan Burmistrz? Można z sukcesem prowadzić szkołę na majątku użyczonym, czego nie odczują uczniowie.

Zależy nam, by ta placówka funkcjonowała i to funkcjonowała jak najlepiej, ale brak chętnej młodzieży do nauki w naborach w ostatnich kilku latach w tej szkole prowadzi do samoczynnego jej unicestwienia.

Pan Burmistrz Mrągowa zabrał nam z „Bazy” (bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji) w 2020 roku 23 uczniów trenujących koszykówkę, czym przyczynił się do pogorszenia sytuacji finansowej tej placówki. Tu nasuwa się pytanie: pomaga tej szkole czy jeszcze bardziej ją pogrąża?

Pora więc mówić o faktach, a nie o pustych frazesach. Powiat co roku dokłada do funkcjonowania tej szkoły ponad jeden mln złotych i do tej pory Pan Burmistrz nie kwapił się, aby wspomóc finansowo tą placówkę. Skąd więc ta nagła zmiana stanowiska?

Co do ośrodka w Tałtach, w chwili obecnej jest oddany w użytkowanie Klubowi Sportowemu „Baza Mrągowo” i jakoś nie przeszkadza to uczniom osiągać wysokich wyników sportowych, a jeżeli powstał pomysł na spotkaniu w dniu 14 kwietnia 2021r., aby utworzyć powiatowy ośrodek sportów wodnych, czy żeglarstwa na działkach w Tałtach, czy jest w tym coś złego, aby dalej Tałty były majątkiem powiatu?

Możliwość korzystania z niego mieliby wszyscy mieszkańcy powiatu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ZOS „Baza” w Mrągowie.

Uważamy za stosowne złożenie takiego oświadczenia, ponieważ jest ono poparte dokumentami, pismami, protokołami ze spotkań, z którymi można się zapoznać, aby w przestrzeni publicznej nie pojawiały się nieprawdziwe informacje i niepotrzebnie nie podgrzewały atmosfery, jaka się wytworzyła wokół ZOS „Baza” w  Mrągowie.

Panel dyskusyjny w sprawie dalszego funkcjonowania ZOS „Baza” w Mrągowie odbył się w dniu 14  kwietnia 2021r. w sali nr 1 Starostwa Powiatowego w Mrągowie. Uczestniczyły w nim zainteresowane osoby. Padły tam konkretne propozycje ze strony Zarządu Powiatu w Mrągowie, w  związku z czym oczekujemy na decyzje ze strony Miasta Mrągowo.

Rozumiemy, że w związku z określonymi kłopotami w funkcjonowaniu Rady Miasta można w przestrzeni publicznej umieścić temat elektryzujący mieszkańców powiatu. To lepsze niż przepychanki w komisjach Rady Miejskiej, czy problemy z jednym z klubów tejże Rady.

Jeszcze raz oświadczamy, że nigdy Rada Powiatu nie planowała likwidacji ZOS „Baza”.  Mamy jednak prawo dokonywania zmian organizacyjnych (tak jak Rada Miejska w Mrągowie, w swoich spółkach !!!) dających możliwość prawidłowego wykorzystania  środków publicznych.

Mamy do Pana pytanie: jak zamierza Pan prowadzić szkołę średnią z 15 uczniami (w całej szkole !!!)?
Czy jak powiat przekaże miastu grunt na własność to uczniowie się rozmnożą?

Pan wie o tym, że niektórzy radni miejscy bez jakiejkolwiek refleksji wypowiadają się w mediach społecznościowych podając nieprawdziwe fakty i obwiniając obecnych radnych Rady Powiatu, a może należy wrócić do kadencji 2006-2010, która po sobie zostawiła olbrzymie długi m.in. komercyjne, które spłacają kolejne kadencje. Takimi decyzjami powiat został sparaliżowany na kolejne lata.

Nie mamy zamiaru wchodzić w polemikę z tymi radnymi.

Rada Powiatu postępuje zgodnie z prawem i nie może być posądzana o likwidację sportów wodnych w  Mrągowie.

Zarząd Powiatu w Mrągowie

2 Komentarze
Marek Szymański
ADMINISTRATOR
PROFILZobacz również

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

2 Komentarze

 • Jerzy
  28 maja 2021, 23:28

  I szydło z wora wychodzi. Kombinacja alpejska. BAZA to majątek narodowy a nie prywatna spółka. Za BAZĘ odpowiada RADA MIASTA I JEJ MAJĄTEK. Przestańcie kombinować!!!.

  Odpowiedz
 • Ewa Bogucka
  30 maja 2021, 13:37

  Jak można zniszczyć taka szkole. Pan Nowicki/jak ktoś nie wie, założyciel tej szkoly/w grobie się przewraca. O zgrozo.

  Odpowiedz